Argiolas

Argiolas je predovšetkým vinárstka usadlosť na Sardínii, produkujúca tradičný štýl vín z lokálnych odrôd. Antonio Argiolas, ktorý zomrel v roku 2009 vo veku 102 rokov zdedil v roku 1938 necelé 3 hektáre viníc od svojho otca a bol jedným z prvých na ostrove, kto zmenil svoj prístup so zameraním sa na kvalitu namiesto kvantity. Jeho synovia Franco a Giuseppe zreštaurovali vysadené vinice v roku 1980 aby dosiahli nižšie výnosy s vyššou kvalitou a skladba výsadby bola výlučne z tradičných Sardínskych odrôd. Spojením síl so známym enológom Marianom Murru sa rodinná vinárska značka Argiolas stala najrozoznávanejšou Sardínskou značkou a lídrom medzi ostatnými producentami vína.

Vinice
Sardínia je druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori, ležiaci približne 320km západne od pobrežia Talianska. Aragónovo kráľovstvo v minulosti spravovalo Sardíniu a mnoho odrôd sem bolo prinesených zo Španielska, vrátane Bovale Sardo, Carignano a Cannonau. Ostrov môže byť rozdelený na tri základné vinohradnícke časti: sever špecializujúci sa na odrodu Vermentino, vďaka vplyvu morského prúdu Costa Smeralda; juhozápad, odkiaľ prichádzajú najlepšie exempláre Carignano a Trexenta svahy nachádzajúce sa severne od hlavného mesta Cagliari kde odrody Nuragus, Monica a Cannonau sú doma. Vinice Argiolas sú situované v regióne svahov Trexenta a Sulcis, kde rodina obhospodaruje cca 250ha vysadených tradičnými Sardínskymi odrodami.

Filozofia vinárstva
Rodina Argiolas pracovala veľmi usilovne aby sa stala lídrom v segmente Sardínskeho vinárstva so zameraním na natívne sardínske odrody. Vinárstvo produkuje klasickú aj prémiovú líniu vín. Klasická línia vín pozostáva zo sviežich štýlov fľašovaných pod rôznymi DOC označeniami vrátane Vermentino di Sardegna a Cannonau di Sardegna. Neskôr Giacomo Tachis nadobudol presvedčenie o budúcnosti južnej Sardínie a nazval ju "čistou dušou ostrova" čím pomohol vytvoriť prestížnu ponuku Argiolas, fľašovanú pod označením Isola del Nuraghi IGT a vyzrievanú vo francúzskych bariových sudoch. Táto kolekcia zahŕňa Korem, založený na odrode Bovale Sardo a tiež ikonické víno Turiga založené na Cannonau.

Zaradené v kategóriách